Jak wybrać odpowiednią poduszkę?

Jak wybrać odpowiednią poduszkę?

 

Każdy kto interesował się kiedyś zakupem odpowiedniej poduszki dla siebie, zastanawiał się na pewno czym kierować się podczas jej wyboru, aby zapewnić jak najlepsze jej wykorzystanie w przyszłości. Wybór odpowiedniej poduszki sprawi, że będziemy cieszyli się dobrym snem, który zregeneruje wszystkie zużyte w ciągu dnia siły. Odpowiednia poduszka powinna być dopasowana do każdej osoby indywidualnie, ponieważ każdy z nas ma inne upodobania oraz inne problemy zdrowotne.

Krok 1. Wybierz odpowiedni poziom wypełnienia

Osoby śpiące na brzuchu powinny wybierać poduszki bardzo miękkie, aby głowa podczas snu mogła znajdować się na odpowiednim poziomie.
Osoby śpiące na plecach albo na boku powinny wybierać średnią poduszkę, nie za miękką i nie za twardą, aby podparła odpowiednio głowę podczas snu.
Natomiast osoby śpiące na plecach powinny wybierać poduszki twardsze, które będą stanowiły lepszą podporę dla głowy i szyi.
Istnieją już nawet specjalne poduszki, które mają możliwość regulowania ilości wkładu, dlatego jeśli nie możemy zdecydować się jaka wysokość jest dla nas odpowiednia, możemy sami spróbować ją sobie dopasować.

Krok 2. Wybierz wypełnienie poduszki

Rodzajów wypełnień poduszek jest naprawdę wiele, jednak możemy podzielić je na dwa zasadnicze rodzaje:

- klasyczne z wypełnieniem naturalnym – poduszki są wypełnione puchem, pierzem lub ich mieszanką. Niegdyś lekarze nie zalecali ich do używania przez osoby które są alergikami, ponieważ taki wsad był dobrą pożywką dla roztoczy. Aktualnie branża oferuje produkty doskonałej jakości, które są wypełnione delikatnym puchem, charakteryzując się niezwykłą miękkością i lekkością. Poduszki z naturalnym wypełnieniem nie są proste w czyszczeniu i konserwacji ponieważ aby zachowały swoje właściwości i wygląd trzeba je czyścić w specjalnych punktach.

- klasyczne z wypełnieniem syntetycznym – cieszą się wielką popularnością, niestety trzeba je dość często wymieniać, ponieważ ulegają naturalnemu zużyciu. Są one jednak łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji, dodatkowo zapewniają 100% pewności i bezpieczeństwa dla alergików i osób wrażliwych. Ich podstawową zaletą jest konkurencyjna cena w stosunku do poduszek naturalnych. Najczęściej stosowanym wkładem są włókniny i granulki silikonowe oraz poliestrowe.

Krok 3. Wybierz pokrycie swojej poduszki

Pokrycie jest elementem decydującym o tym, jak długo wytrzyma poduszka i jak będzie się ona prezentowała. Oczywiście wielokrotnie nakładamy dodatkowo poszewkę, ale przykładowo poduszki ozdobne pozostają w takim „opakowaniu” w jakim je zakupiliśmy.
Pokrycie poliestrowe jest najtańsze i najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. Bawełniane, czyli naturalne, pozwala naszej skórze oddychać ale łatwiej niszczy się przy częstym praniu. Ciekawym pomysłem jest zakup mieszanki bawełniano-poliestrowej, która łączy pozytywne cechy obu wspomnianych rozwiązań. Innymi pokryciami są te z mikrowłókien czy lnu, jednak są one rzadziej spotykane niż bawełna lub syntetyk.

Krok 4. Wybierz odpowiedni kształt

Kształt i wielkość poduszki ma znaczenie w rozważaniu przyszłego komfortu spania. Mamy do wyboru standardowe poduszki o różnych rozmiarach. Najczęściej spotykanym rozmiarem jest ok. 40x40 cm, jednak osoby preferujące większe poduszki powinny poszukać dla siebie czegoś w granicach 70x80 itd. Istnieją również specjalne poduszki do ciała, które są bardzo długie i zapewniają zupełnie inny komfort podczas spania.
Kształty nie są aż tak zróżnicowane, ponieważ większość poduszek ma tradycyjnie kwadratowy albo prostokątny kształt. Poduszki ozdobne mogą oczywiście przybierać różne kształty – np. serca. Natomiast poduszki ortopedyczne mogą być specjalnie wyprofilowane, w zależności jakie ma być ich zdrowotne działanie.

Krok 5. Wybierz poduszkę z certyfikatem

Najlepsze poduszki są opatrzone specjalnym certyfikatem „Oeko-Tex”, który oznacza że są wolne od szkodliwych substancji mogących zaszkodzić twojemu zdrowiu. Warto przy zakupie zwrócić uwagę czy poduszka posiada wspomniany certyfikat,
Wybór odpowiedniej poduszki może być dosyć trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę to, że istnieje tak wiele ich rodzajów, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz nowszych technologii zapewniających nam komfortowy i spokojny sen. Aby wybrać odpowiednią poduszkę dla siebie powinniśmy skupić się na 5 podstawowych parametrach, które zapewnią nam przemyślany i spokojny sen.

 

« Porady i informacje

Wszystkie prawa zastrzeżone © Horecatex - producent konfekcji hotelowej i gastronomicznej - wszystko do hotelu i restauracji