Jak wybierać najlepszą konfekcję pościelową do hotelu? (prześcieradła, poduszki, poszwy)

Jak wybierać najlepszą konfekcję pościelową do hotelu? (prześcieradła, poduszki, poszwy)

22.03.2023

Pościel w pokojach hotelowych, podobnie jak materac odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza że nie są to produkty jednorazowe. Hotele mają za zadanie przede wszystkim zagwarantować nocleg, a komfortowy sen zapewniają wygodne łóżko oraz wysokiej jakości pościel, zarówno jeśli chodzi o wypełnienie, jak również poszwy, poszewki i prześcieradła.

Na rynku dostępne są przeróżne modele, również specjalnie dedykowanych branży hotelowej. Oczywiście poza komfortem snu liczy się czystość konfekcji pościelowej, nie tylko w zakresie kompletu poszewek ale i materaca, kołdry, poduszki itd. mając na względzie utrzymanie świeżości i należytego stanu konfekcji pościelowej warto pamiętać o jakości oferowanych produktów w sprzedaży.

 

Wybierając konfekcję pościelową warto wziąć pod uwagę aspekt estetyki i mody, ponadczasowej elegancji, jak również funkcjonalności, na którą składa się także wytrzymałość wobec użytkowania, naturalny skład materiału, staranność wykończenia. Poza komfortem dla gości hotelowych istotne są też cechy użytkowe pościeli. Im wyższa jakość wyrobu tym dłużej posłuży w hotelu dana kołdra, czy prześcieradło. Częstotliwość ich prania z dodatkiem środków dezynfekujących nie jest bez znaczenia dla zużycia, dlatego kupując tego typu wyposażenie, warto sprawdzić skład surowcowy wyrobu, jak i jego wykonanie. Kupując pościel do hotelu należy mieć świadomość iż pranie chemiczne czy przemysłowe to zupełnie inny rodzaj użytkowania niżeli domowy. Stąd warto wybierać profesjonalną konfekcje pościelową, dedykowaną dla hoteli i pensjonatów. Zapewnia ona trwałość, odporność na intensywną eksploatację i częste pranie. Obszycie, zagęszczenie i wzmocnienie szwów na brzegach, gęstość pikowania i wzór piku także nie jest bez znaczenia.

 

Oprócz kompletu poduszek, tzw. jaśków i kołder wraz z poszewkami i prześcieradłem warto zadbać o dodatki takie, jak narzuty ozdobne, ciepły koc, czy też sezonowe nakładki na materac. Im wyższy standard wyposażenia pokoju hotelowego, tym goście hotelowi mają prawo do wyższych wymagań względem jakości pościeli, komfortu jej użytkowania i estetyki.

Zaopatrzenie w konfekcję pościelową winno odbyć się kompleksowo, tak by wszystkie elementy ze sobą pasowały i nie stanowiły trudności w użytkowaniu. Dobór rozmiaru kołder i poduszek musi być zgodny z zakupem poszewek i odwrotnie, a te znów winny uwzględniać umeblowanie, szerokość i długość łóżka, ilość osób na jakie przeznaczone jest posłanie. Zakup całego asortymenty w jednej firmie a zwłaszcza u producenta a nie pośrednika (który skupia wielu różnych producentów) daje pewność odpowiednio dopasowanego rozmiaru czy współgrania asortymentowego.

 

Gama wyrobów dedykowanych hotelarzom jest zróżnicowana począwszy od kołder i poduszek syntetycznych z włóknem silikonowym, poliestrowym, po czysty puch pierza – ten ostatni odradzany ze względu na właściwości alergizujące. Istotne znaczenie ma tutaj waga wsadu, gęstość wypełnienia, ale także waga, miękkość oraz sprężystość produktu i jego wykończenie. Sprężystość włókien silikonowych gwarantuje niemalże brak odkształceń w pościeli zachowując doskonały ich kształt, lekkość bez zgrubień i przemieszczeń włókna. Dla gości hotelowych ważne są również względy zdrowotne, stąd standardowo stosuje się wypełnienia antyalergiczne utrudniające rozwijanie się roztoczy. Nie bez znaczenia są materiały wsypowe, często bazujące na bawełnie, która odpowiada za cyrkulację powietrza zapobiegając poceniu się i powstawaniu dyskomfortu w czasie snu. Popularnym rozwiązaniem jest kołdra wielosezonowa – przecież w pokojach panuje ta sama temperatura powietrza w lecie czy zimą. Istotne znaczenie dla posłania hotelowego ma prześcieradło. Coraz częściej kupowane są modele Jersey na gumie, których się nie prasuje i są praktyczne w zakładaniu i użytkowaniu. Jednakże 80-85 % sprzedaży stanowią nadal produkty wykonane z tkanin płóciennych czy satynowych. Dodatkowo w wielu hotelach stosowane są nakładki na materace, zarówno pokrowce ochronne, jak i docieplające nakładki zimowe.

 

Bardzo ważna w hotelu jest puszystość dodająca wrażenia luksusu, a odczuwalna nie tylko w dotyku ale także w widoku. Estetyczne duże poduchy, ciepła, miękka kołdra są zdecydowanie zachęcające. Dopełnieniem tego jest atrakcyjna pościel. Najczęściej biała, gładka czy satynowo-atłasowa (w różnej szerokości paski 4-20 mm), bez nadruków, wykonana ze 100 % bawełny lub mieszanki z poliestrem. Idealnie czysta, pachnąca i wyprasowana wpływa na pierwsze wrażenie gości po wejściu do pokoju hotelowego. Wbrew pozorom nie w ilości sztuka, gdyż nawet wspaniale zaścielone łóżko z kilkunastoma niewielkimi poduszkami i przymałą kołdrą nie będzie się tak prezentować jak skromne w ilości posłanie składające się zaledwie z dwóch poduch większych rozmiarów i okazałej kołdry.

Wybierając poszewki ozdobne warto zwrócić uwagę na design pokoju. Ponadczasowa i elegancka biel jest na tyle neutralna i zawsze na czasie, iż pasuje do każdego wnętrza, niezależnie od stylu w jakim pomieszczenie zostało umeblowane. Jeżeli jednak pościel ma dodawać uroku pokojowi, akcentować jego charakter, wyróżniać się luksusem warto skomponować kolorystykę i delikatne wzornictwo z pozostałymi dodatkami jak narzuty, dywany, kolorystyka mebli, zasłon itd. Pamiętać należy, iż poza wielobarwnymi nadrukami istnieje możliwość tłoczenia wzoru nadającego faktury materiałom.

 

Dla nabywców znaczenie ma również cena. Wysokiej jakości konfekcja pościelowa generuje spore koszty dla hotelu, jednakże gwarantuje niezawodność oraz pełen zadowolenie z użytkowania nie tylko wśród gości, ale i personelu hotelowego. Zakup pościeli z adamaszkiem o wysokiej gramaturze splotu zapewnia komfort prania bez zażółceń, plam niespieralnych czy szarzenia bieli.

 

W zależności od pokoju hotelowego mogą okazać się potrzebne także poduszki dekoracyjne, które stanowią element kanapy, czy foteli wypoczynkowych w apartamencie. Ich poszycie najczęściej wykonane jest z materiału obiciowego tapicerki mebli, aczkolwiek zdarza się, iż poduszki przygotowywane są dodatkowo w tonacji zasłon i narzut z grubego sukna jednobarwnego lub wzorzystego, tkanego bądź drukowanego.

« Porady i informacje
Wszystkie prawa zastrzeżone © Horecatex - producent konfekcji hotelowej i gastronomicznej - wszystko do hotelu i restauracji